Tranzitdispečink (2015)

 

 

 

 

 

tranzitdispecink_plakat_web_ruzovy tranzitdispecink_plakat_web_zluty 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Tranzitdispečink“ je vítězný projekt třetího ročníku studentské soutěže vyhlášené iniciativou tranzitdisplay, jehož autory jsou studenti pražské UMPRUM Jan Boháč, Barbora Fastrová, Pavel Jestřáb a Anna Ročňová.

Vymezená část galerie tranzitdisplay se po dobu pěti dnů promění v telefonní dispečink, který poskytuje erudované informace o konkrétních probíhajících výstavách či vystavených dílech ve vybraných galeriích a muzeích.
Běžný návštěvník galerie tak bude mít jedinečnou možnost zavolat zdarma na telefonní linku dispečinku (+420) 737 520 614, spojit se s předními českými teoretiky či kurátory výtvarného umění a zeptat se jich na jakékoli otázky spjaté s aktuálně probíhající výstavou v kterékoliv z galerií.

Jména zúčastněných umělců, kurátorů nebo teoretiků umění, stejně jako jejich telefonní číslo, budou zveřejněna ve všech galeriích zapojených do projektu a na sociálních sítích.

Snahou soutěže je představovat současné umění jako běžnou součást našeho života. Tato aktivita se stala významnou součástí aktuální podoby tranzitdisplay, která naplňuje snahy o hlubší spolupráci se studenty vysokých škol.

“Tranzit-dispatch” is the winning project of the third annual student competition organised by tranzitdisplay. The project is the work of Jan


Boháč, Barbora Fastrová, Pavel Jestřáb and Anna Ročňová, all students of The Academy of Arts, Architecture and Design in Prague (UMPRUM).

Part of the tranzitdisplay gallery will be transformed into a telephone control room for five days, which will provide useful information on specific exhibitions underway or exhibits to be found in selected galleries and museums.
A gallery visitor will have a unique opportunity to ring free (+420) 737 520 614 of charge to the telephone control room, be connected to a leading Czech art theoretician or curator and ask questions regarding exhibitions currently underway in any gallery.

The names of the participating artists, curators and theorists, along with their telephone number, will be published in all galleries linked to the project and on social networks.

The aim of the competition is to present contemporary art as an ordinary part of our everyday lives. This has become an important aspect of tranzitdisplay’s activities, and involves creating deeper cooperation with students of universities and art schools.

 

 

 

 

 

  <<<

 

 

Comments are disabled for this post.